شماره: 1739
1398/11/28
شکست چرچیل در انتخابات 1945 و اتنخابات پیشِ رو
شکست چرچیل در انتخابات 1945 و اتنخابات پیشِ رو

عباس آخوندی: پرسش این است که آیا بازخوانی شکست چرچیل در انتخابات 1945 نکته‌ای برای آموختن ما در اننتخابات پیشِ رو دارد؟ چرچیل نخست وزیر پیروز جنگ جهانی دوم بود و کسی بود که بریتانیا را در یک جنگ فرسایشی سخت رهبری کرده و از یک موقعیت هزیمت قطعی به پیروزی نمایان در نبرد با نیروی نظامی قدرتمند هیتلر رسانده بود و در اوج محبوبیت قرار داشت.

فراست کم‎نظیر، دیپلماسی چابک جنگی، طراحی ائتلاف‎های بین‎المللی در جنگ جهانی دوم وی را به یک اسطوره‌‎ی دست‌نیافتنی در جهان سیاست تبدیل کرده بود. در کنار این، در سیاست داخلی بیان سحرآمیز وی که به روانی کلمات را به استخدام می‎‌گرفت و تا عمق جان مردمان نفوذ می‎کرد، از وی یک رهبر فره‎مند ملی برساخته بود. گواه بر این آنکه در یک نظر سنجی که درماه مه 1945 در بریتانیا انجام شد میزان محبوبیت چرچیل را به عنوان رهبر نجات‎بخش بریتانیا 83% ثبت کرد. طرفه آنکه این میزان هیچ‎گاه به زیر 78% سقوط نکرد. با این پشتوانه، باور عمومی سیاستمداران و فعالان سیاسی این بود که چرچیل بی چون و چرا پیروز انتخابات است و آرا را به سادگی جاروب خواهد کرد. پس چرا در انتخابات به بدترین وضعی از معاون خود که با تمام معیارهای سیاسی فردی متوسط ارزیابی می‎شد و از حزب رقیب کم‎توان بود شکست خورد؟ 

این مقاله را در 27تیرماه 1391 انتشار دادم. گفتم شاید باز نشر آن برای امروز ما خالی از لطف نباشد. برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

حق انتشار محفوظ است ©