شماره: 1846
1399/08/11
عباس و علی و FATF و دیرهنگامی
عباس و علی و FATF و دیرهنگامی

شتاب بهت‌برانگیز و زیرپوستی دگرگونی‌های سیاست و اقتصاد داخلی و خارجی در ایران و نیز شدت و شمار منازعه‌های گوناگون میان جناح‌های سیاسی و طیف‌های متعدد آن به اندازه‌ای است که شهروندان حق دارند پیام کوتاه و معنادار عباس آخوندی را به علی ربیعی نشنوند.

جهان‌صنعت نوشت: این دو سیاستمدار ایرانی که از جوانی تا امروز که میانسالی را تجربه می‌کنند یکسره در سیاست بوده‌اند و اتفاقا هر دو در دولت اول روحانی حاضر بودند و یکی با عدم رای اعتماد و دیگری با استعفا از دولت رفتند درباره FATF نکاتی را بیان کردند که بسیار بااهمیت بود اما در میان انبوه خبرها نادیده گرفته شد. این علی ربیعی بود که در نشست با خبرنگاران در نقش سخنگویی دولت به مسائل مهمی در باره FATF اشاره کرد و گفت ممانعت از عضویت ایران در پیمان پولی و بانکی برای ایران دردسر درست کرده است. ربیعی روز سه‌شنبه گفته بود: «درباره FATF ما معتقد هستیم می‌توانستیم و می‌توانیم آن لوایح یادشده را دنبال کنیم.

متاسفانه با وجود مشکلات مالی که در صورت عدم تصویب لوایح داریم هشدار داده بودیم.امروز همان‌ها بیشترین حمله را می‌کنند. آنها اعلام کردند در مسائل پولشویی نمی‌توانند کمکی به ایران کنند. گفتند حاضریم در مقابل تحریم آمریکا بایستیم اما در مورد مسائل پولشویی این امکان نیست. نمونه‌ای شنیدم که در بانک اسپانیا حساب تعدادی از ایرانی‌ها بسته شده است. در برخی نقاط مانند آلمان خواستار بسته شدن حساب ایرانی‌ها شدند. البته ما اینها را غیرقابل قبول می‌دانیم و معتقدیم این رفتارها قابل قبول نیست. معاونت حقوقی به دنبال اقداماتی برای رفع موانع هستند. وارد شدن اسم ایران به لیست سیاه در شرایط فعلی اثرگذار است و ما این موارد را پیش از این گفتیم. امیدواریم با خلاقیت‌هایی که ارائه می‌شود بتوانیم به سرعت از این لیست خارج شویم.»

عباس آخوندی نیز در روزها و هفته‌های تازه‌سپری‌شده چندین بار درباره اینکه ایران باید عضویت در این نهاد را بری کمتر شدن محدودیت‌های بانکی می‌پذیرفت با رسانه‌ها صحبت کرده است. من سه راهبرد را پیشنهاد می‌کنم تا هم به ملت و بازار داخلی علامت دهیم و وضعیت را از این التهاب خارج کنیم و هم به سایر ملت‌ها و بازارهای بین‌المللی علامت دهیم و توجه آنها را به کار بلندمدت با ایران جلب کنیم. عباس آخوندی وزیر سابق راه‌وشهرسازی و چهره سیاسی- اقتصادی که اصولگرایان به شدت از دست او دلخورند در نوشته‌ای کوتاه اما پرمعنی به علی ربیعی سخنگوی دولت پیام داده است: «علی جان‌، خیلی دیر شده است».

وی به سخنگوی دولت یادآوری کرده است: «دولت سال ۹۳ باید این تدبیر را می‌کرد و یا آنکه سال ۹۵ فریاد می‌کشید و نه پس از ازدست‌دادن سرمایه اجتماعی. بی‌گمان تورم بالا، فقر امروز مردم، کاهش روند سرمایه‌گذاری ملی و توسعه فساد یک دلیلش نپیوستن به FATF و سد تجارت رسمی است.»

آخوندی در یکی از تازه‌ترین سخنرانی‌هایش گفته است سه پیشنهاد برای عبور اقتصاد از بحران دارم

اول – پیشنهاد تشکیل جلسه ۴+۱ در بالاترین سطح ممکن
دوم- رفع موانع الحاق به FATF
سوم- درخواست عضویت WTO و تلاش در جهت تجارت آزاد

وی البته تاکید کرده است: البته اجرای این سیاست‌ها زمانبر است. مذاکرات الحاق به سازمان تجارت جهانی ممکن است بیش از شش سال طول بکشد. مهم این است که ما علامت‌های درستی به بازار بدهیم. چشم‌انداز بلندمدتی را ترسیم کنیم و عزم خودمان را برای تعامل سازنده و مثبت با جهان جزم کنیم.

حق انتشار محفوظ است ©