X
تاریخ انتشار: پنجشنبه 16 خرداد 1398
روز جهانی محیط زیست و ایده‌ی ایران 

  روز جهانی محیط زیست و ایده‌ی ایران 

عباس آخوندی: دیروز روزِ محیط زیست با دستور کار جهانی آلودگیِ‌هوا بود. موضوعی که مساله‌ی ‌ملی ‌ایران نیز هست. افزون بر عامل‌های بیرونی، توسعه‌ی ناسازگار با ظرفیتِ اقلیمی مناطق، سبک مصرف سوخت‌های فسیلی، جنگ و بی‌توجهی فرهنگی به زیست‌بوم عامل‌های درونی هستند.
امتیاز: Article Rating

هنوز سیاست توسعه‌ی سازگار با اقلیم که مستلزم تغییرهای بنیادین در نظام توسعه‌ی ملی است در دستور کار حکومت قرار نگرفته‌است. هنوز توقفِ توسعه‌ی شهر-منطقه‌ی تهران و سایر کلان‌شهرها در دستور کار ملی نیست. هنوز توسعه صنایع‌ آب‌بردر مناطق کویری و گرم و خشک مورد تقاضای سیاسی است. 

هنوز طرح‌های انتقال آب از دریای خزر و خلیج فارس در دولت و مجلس مورد تحسین قرار می‌گیرند. هنوز توسعه‌ی مناطق ساحلی در دستور کار ملی قرار ندارد. هنوز حکومت ظرفیت ورود به مساله‌ی ساماندهی تولید و مصرف انرژی را ندارد. هنوز گزارشی از آثار جابجایی‌های جمعیتی ودست‌کارهای فیزیکی در سرزمین بر اثر جنگ تهیه وانتشار نیافته است. هنوز طرح تفکیک، بازیافت، دفع و دفن زباله و پسماند به‌درستی در کشور اجرا نمی‌شود. و هنوز فرهنگ خوش‌باشی، سوءاستفاده از ظرفیت‌های طبیعی چون کوه، جنگل، دره و حریم رودخانه‌ها جای خود را به فرهنگ مراقبت و محافظت از زیست‌بوم نداده‌است. 

فرهنگ زیست‌محیطی بر شروع از خود تکیه دارد. هریک به نوبه‌ی خود از زندگی خود شروع کنیم. هرچند حفاظت از محیط زیست مفهومی جهانی است لیکن، شایسته‌ی ملت متمدنی چون ایران که هنر تاریخی آن سازگاری و بهره‌برداری درست از ظرفیت‌های اقلیمی است، پیش‌گامی در این راه است. 

یادمان باشد که گیهان‌شناخت و احترام به قانون‌های گیهانی یک آموزه تمدنی ایرانی است. و مفهوم دروغ در این آموزه، به معنی سرپیچی از قانون گیهانی و طبیعت است. بازگردیم به هویت تمدنی ایرانی و از زیست‌بومان حفاظت نماییم.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • روز جهانی محیط زیست و ایده‌ی ایران 
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...