X
تاریخ انتشار: پنجشنبه 29 فروردین 1398
ایران و تصمیم اخیر ترامپ

  ایران و تصمیم اخیر ترامپ

عباس آخوندی: در این ارتباط، دو گفت‌وگوی خوب زیر را خواندم. هر دو به نقش نتانیاهو (اسرائیل) و عربستان اشاره دارند. با این تفاوت که اولی نقش رهبری و دومی نقش پیرو را دارد.
امتیاز: Article Rating

در باره‌ی نقش نتانیاهو با توجه به ارتباط استراتژیکی که با روسیه دارد وضع را پیچیده‌تر می‌کند. بیش از این باید به نقشی که او در این تصمیم دارد، به‌ویژه از دیدگاهِ منطقه‌ای توجه کرد. صحنه‌گردانی مستقیم نتانیاهو در این ارتباط، بازی‌ای که او و لابی مرتبطش در امریکا و روسیه دارند و یارگیری آشکار و پنهانی که در منطقه می‌کند، شرایط را در حساس‌ترین وضعیت در چند دهه‌ی اخیرقرار داده‌است.

این دو گفت‌وگو از افتادن در تله ترامپ حذر می‌دهند. افزون بر این و مهم‌تر آنکه باید از افتادن در دامِ نتانیاهو بر حذر بود. شوربختانه، برخی کسانی که مدت‌هاست با حاشیه‌ی امن نیرو‌های وطن‌خواه را آماج حمله‌های خود قرار می‌دهند، با موضع‌گیری‌های خود آشکارا در این ارتباط، زمین امریکا و اسرائیل بازی کردند.

ایران به‌عنوان یک رکنِ اصلی در حفط امنیتِ منطقه یکبار دیگر باید نسبت به نحوه‌ی آرایش نیروهای منطقه‌ای و موضع‌گیری آنها نسبت به یکدیگر و عامل بیرونی بازاندیشی کند. به هر روی، باید دید که چگونه می‌توان عوامل بازی اسرائیل را در منطقه از او گرفت؟

در مورد عربستان باید بین این کشور به عنوان جزء مهمی از جهان اسلام و یک بازیگرِ مهم در منطقه و هیات حاکمه‌ی آن تفاوت قائل بود. در افقِ دوردست‌تر باید نظام هم‌کاری منطقه‌ای بین ایران و عربستان را در نظر داشت. هر گونه موضع‌گیری تند در برابر این کشور، پیرویِ هیات حاکمه‌ی آن از تصمیم‌های ترامپ و نتانیاهو را تشدید می‌کند.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • ایران و تصمیم اخیر ترامپ
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...