X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 25 تیر 1398
تورم، فساد و مؤسسه‌های مالی

  تورم، فساد و مؤسسه‌های مالی

عباس آخوندي: تورم و فساد زندگی و روزگار مردم ایران را سخت، سرمایه‌ی اجتماعی را فروکاسته و زوال اخلاق را سبب شده‌است و شوربختانه، نشانی از تغییر روند حاکم دیده نمی‌شود.
امتیاز: Article Rating

در این میان، به‌سادگی گفته می‌شود که پایه‌ی پولی از مبلغ ۱۲۰/۷۶هزارمیلیارد تومان در سال ۱۳۹۳ به ۲۸۵/۲۳هزارمیلیارد تومان در سال پایان سال ۱۳۹۷ رشد کرده و یا آنکه میزان نقدینگی در همین دوره از ۷۸۲/۳۹هزارمیلیاردتومان به ۱۸۸۲/۸۹هزارمیلیارد تومان افزایش یافته است. البته هم رشد پایه‌ی پولی و هم افزایش نقدینگی سابقه‌ای دیرینه‌تر از این مدت دارد. پرسش بنیادین چرایی پذیرش عملی این اتفاق‌های سهمگین در اقتصاد ایران است!؟

یکی از خاستگاه‌ها و ریشه‌های این رشد خانمان‌سوز کسری مستمر بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی به‌ویژه بانک‌هایی است که تحت عنوان بانک‌های خصوصی فعالیت می‌کنند. در عمل این مؤسسه‌ها تا کنون موفق شده‌اند یا به‌صورت اضافه برداشت از بانک مرکزی هزینه‌های خود را به این بانک تحمیل کنند و یا تحت عنوان ساماندهی مؤسسه‌های مالی تمام مسؤولیت‌ها و تعهدات خود را به یکباره به صورت حساب بانک مرکزی بزنند. و یا به عبارت دیگر تمام ملت ایران را متعهد و بدهکار نمایند. در حال حاضر بدهی سیستم بانکی به بانک مرکزی ماهیانه در حدود سه‌هزار میلیارد تومان اضافه شده و مطابق روال گذشته پس از مدتی تبدیل به خط اعتباری می‌گردد. بی‌دلیل نیست که رشد پایه‌ی پولی تنها در سال ۱۳۹۷ معادل ۴۶/۵٪ است. قدر مطلق این رقم تنها در این سال ۹۰/۵۶ هزار میلیارد تومان معادل سه‌چهارم کل پایه‌ی پولی در سال ۱۳۹۳ ست. این نشان از یک فساد نهادی و پایدار در نظام پولی ایران است.

بازندگان این جابجایی‌های بزرگ پیش‌گفته مشخص‌اند؛ ملت ایران هستند. پرسش این است که ذینفعان آن کیانند؟ و چرا نهاد بانک مرکزی، دولت و مجلس یارای اصلاح و اجرای طرح حل‌وفصل جامع مؤسسه‌های مالی بدهکار را ندارند؟ چرا رسانه آدرس اشتباه می‌دهد؟ وضعیت شبه‌انحصار در بازار پولی ایران تا چه حد در تشدید این وضعیت نقش دارد؟ تا چه حد تصمیم‌گیری‌ها بر اساس منطق اقتصادی صورت می‌گیرد؟ مصلحت سیاسی و نهادهای سیاسی چه نقشی در این میان ایفا می‌کنند؟ آیا نهاد قانون و نهاد بانک مرکزی در ایران یارای ایفای نقش اصلاح ساختاری هستند؟

متن گفت‌وگوی میزگرد اردی‌بهشت سال ۹۴ تا حدی به این پرسش‌ها پرداخته است. من هنوز ریشه را در اقتصاد سیاسی می‌دانم و هنوز بر این باورم که راه‌کار در ایده‌ی ایران، حاکمیت اراده‌ی عمومی به مفهوم حکومت قانون و اولویت منافع ملی بر هرمنفعت گروهی است.         

اشتراک گذاری
تصاویر
  • تورم، فساد و مؤسسه‌های مالی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...