X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 20 بهمن 1394
بازخوانی اندیشه ایران‌شهری در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهری

  بازخوانی اندیشه ایران‌شهری در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهری

عباس آخوندی*: در دوران معاصر ایران و در جریان نو شدن، متاسفانه قادر نبوده‌ایم اندیشه نوسازی شهری را با تغییر سبک زندگی‌، سبک معیشتی و سازو‌کار‌های اقتصادی-اجتماعی یکسان و همراه سازیم. در این مسیر موضوعات بسیار مهمی چون کیفیت، همواره به شدت تقلیل یافته‌اند.
امتیاز: Article Rating

در واقع در ایران، ناهمزمانی، موجب فرسایش تدریجی و تخریب بافت‌های تاریخی شده است تا آنجا که امروز به غلط انگاره فرسودگی را به این بافت‌ها نسبت داده و براین اساس خود را مجاز به تخریب بیش از پیش دانسته‌ایم. ناهنجاری بافت‌های شهری که امروز شاهد آن هستیم، فرایندی تدریجی و برآمده از عمل نسل‌ها نیست، بلکه نوعی ویرانگری متعلق به شاید یک نسل و حاصل از عدم تطابق جریان نوسازی اقتصادی و نوسازی فرهنگی- اجتماعی در بافت‌های تاریخی، میانی و سکونتگاه‌های غیر رسمی است. در پی نگاه صرفا کالبدی متکی بر قوانین و ضوابط ظاهراً حمایتی، فضایی پرمشکل از جنبه اجتماعی و پرمعضل از جهت کیفیت زندگی به وجود آمده است.

 

در روند خام تخریب و نوسازی، ساختمان‌ها به ظاهر نو می‌شوند اما کیفیت زندگی از جهات مختلف نظیر آلودگی هوا، ترافیک محیط طبیعی، و غیره در محدوده‌های شهری دچار مشکل خواهد شد. بنابراین بر مبنای نگاه جامع به شهر به عنوان یک کلیت وابسته به درون و متصل به برون، عمده‌ترین چالش‌های شهرنشینی در ایران مربوط به قابلیت زندگی‌، قابلیت حرکت و چالش کالایی شدن است که رویارویی با آنها راه حلی فراتر از چاره جویی‌های مقطعی می‌طلبد. رویکرد مواجهه با چالش‌های پیش رو، بازخوانی اندیشه ایران‌شهری در روزگار معاصر و مشتمل بر سه بخش بازتعریف هویتی، بازتعریف فرایندی و بازتعریف ساختاری است که به ترتیب بر محورهایی همچون توصیف ایران‌شهر و ایران معاصر، حكمروایی شایسته در سطح‌های ملی و محلی بر مبنای پذیرش حق شهروندی، و پذیرش مقیاس‌های اجتماعات محلی در كنار مقیاس یگانه ملی است.

 

اندیشه ایران‌شهری بر ارزش‌های شاخصی چون شادزیستی، غمخواری جمعی، هویت ملیِ وحدت بخشِ اقوام، دوستی با طبیعت، جدایی ناپذیری نظر و عمل، ارج نهادن بر آزادگی، صلاحیت حکمروایی‌، خردورزی با مرجعیتِ اخلاق، یزدان شناسی و فره ایزدی‌، پیوندِ دین و جامعه‌، وحدت آفرینی در کثرت‌، وحدت وجود با عالم‌، پذیرشِ تنوع عقیدتی، آمیختگی و جمع اضداد‌، دادگری و همیاری و برابری همگان استوار است.

 

ایران‌شهر یک فرهنگ در حال تحول و بازتعریف مستمر تاریخی است که می‌تواند پایدار باشد. آنچه پایداری یک فرهنگ را حفظ می‌کند، توان حل تعارض است‌. بنابراین محک زدن دوباره و معاصرسازی این اندیشه با معیارهای اسلامیت، تجدد و جهانی شدن به دور از مطلق گرایی و تقدس پنداری ضرورتی است که طرح توسعه اندیشه ایران‌شهر در وزارت راه و شهرسازی را پایه‌ریزی کرده است.

 

* وزیر راه و شهرسازی

 

http://news.mrud.ir/news/17867

اشتراک گذاری
تصاویر
  • بازخوانی اندیشه ایران‌شهری در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...