X
تاریخ انتشار: یکشنبه 05 مهر 1394
بازآفرینی شهرها با اندیشه «ایران‌شهري»
وزیر راه و شهرسازی در روز جهانی گردشگری مطرح کرد:

  بازآفرینی شهرها با اندیشه «ایران‌شهري»

وزیر راه و شهرسازی در روز جهانی گردشگری ضمن اعلام آمادگی وزارت راه و شهرسازی برای توسعه زیرساخت‌های حمل و نقلی و همکاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر لزوم بازآفرینی اندیشه «ایران‌شهر» تاکید کرد.
امتیاز: Article Rating

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی امروز پنجم مهرماه به مناسبت روز جهانی گردشگری با حضور در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع و همچنین ضمن تسلیت به خاطر حادثه جانگداز منا و درگذشت تعدادی از هموطنان در مراسم حج تمتع در کشور عربستان گفت: ایران قلب ایران‌شهر است و ایران‌شهر مفهومی است که در فراز تاریخ و بر گستره یک سرزمین کهن و گسترده ایرانیان را به هم پیوند داده است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مفهوم ایران‌شهر و نقشی که این مفهوم در طول تاریخ برای ایرانیان ایفا کرده است، افزود: اگر ما از تمدن بین‌النهرین یاد می‌کنیم باید به مفهوم ایران‌شهر نیز که این سرزمین گسترده را به هم متصل کرد اشاره کنیم. همچنین در یادآوری ایران باستان و نقشی که در گیتی آفرید، یا در یادآوری خراسان بزرگ یادآوری مفهوم ایران‌شهر ضروری است.

آخوندی ادامه داد: همچنین در یادآوری تمدن اسلامی که بشر را قرن‌ها راهبری کرد مفهوم ایران‌شهر نهفته است. ایران‌شهر در توسعه ایران و دنیا نقش بزرگی داشت و برای ما که از مفهوم گردشگری صحبت می‌کنیم توجه به مفهوم ایران‌شهر ضروری است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر القای مفهوم ایران‌شهر برای افزایش تبادلات فرهنگی در سفر گردشگران به ایران افزود: مفهوم ایران‌شهر ناظر بر هنر، موسیقی، عرفان، صلح دوستی، دانش و خرد ایرانیان است. هر گردشگری که به ایران وارد می‌شود در گوشه گوشه ایران می‌خواهد از مفهوم بزرگی رازبرداری کند و با جلوه‌های ایران‌شهر آشنا شود. سفر به یزد، اصفهان، تبریز، بوشهر، خوزستان، شوش، هگمتانه، همدان، ارومیه، ماکو و سلماس برای گردشگران تجلی مفهوم ایران‌شهر است. به همین خاطر نیز مفهوم ایران‌شهر مفهومی فراتر از زبان است که تمامی اقوام و طوایف را به یکدیگر گره می‌زند.

وی با تاکید بر مفهوم تمدنی ایران‌شهر گفت: مفهوم ایران‌شهر مفهومی تمدنی است که به ملت ایران روحیه و حس تعلق داد تا بتوانند با سینه‌ای فراخ، ادیان، مذاهب و ملل مختلف را در درون خود پذیرا باشند. اگر ایران در حال حاضر شاهنامه فردوسی، مثنوی مولانا، خمسه نظامی و بسیاری از مصادیق فرهنگی را دارد همگی به دلیل تجلی مفهوم ایران‌شهر در دوران مختلف تاریخ بر این سرزمین است.

آخوندی ضمن یادآوری فرهنگ غنی ایران و مردمی بافرهنگ در طول تاریخ در این سرزمین به بازآفرینی نقش‌های مختلف فرهنگی اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم شهرها را با اندیشه و مفهوم ایران‌شهر و بر اساس تکنولوژی و با اتکا به میراث معنوی و فرهنگی بازآفرینی کنیم. بدین مفهوم بازآفرینی ایران شهر می‌تواند در حمل و نقل، موسیقی، سبک زندگی و تمامی آنچه که زندگی مردم معاصر با آن ارتباط دارد بازآفرینی شود.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که این وزارتخانه برای توسعه زیرساخت‌های حمل و نقلی و همکاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمادگی دارد افزود: اگر می‌خواهیم ایرانی مسلمان باقی بمانیم باید پیشتاز و پیام‌آور دانش در سطح جهان باشیم. همچنین در راستای تحقق این مهم و توسعه صنعت گردشگری وزارت راه و شهرسازی تمامی تلاش خود را برای ایجاد امکانات و تسهیلات لازم برای رفاه گردشگران داخلی و بین‌المللی به کار می‌بندد.

بنا بر این گزارش، در مراسم امروز که به مناسبت روز جهانی گردشگری برگزار شد مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به همراه تنی چند از مسئولان ارشد این دو سازمان و نهادهای مرتبط حضور داشتند و به ایراد سخنرانی در این زمینه پرداختند./

اشتراک گذاری
تصاویر
  • بازآفرینی شهرها با اندیشه «ایران‌شهري»
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...