X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 28 مهر 1394
حمایت از رویکرد «ایران‌شهری» در برابر رویکرد «استالینیستی» در بافت‌های تاریخی
وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

  حمایت از رویکرد «ایران‌شهری» در برابر رویکرد «استالینیستی» در بافت‌های تاریخی

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که دو جریان کاملا متضاد در رویارویی با حوزه شهرسازی و بافت‌های تاریخی وجود دارد گفت: جریان نخست جریانی استالینیستی و فاشیستی است که به دنبال نابودکردن این بافت‌ها و نوسازی روی زمین بایر است. در مقابل نیز جریانی وجود دارد که نگاه و توجه را به حفاظت مینیاتوری از بافت و ا...
امتیاز: Article Rating

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابلاغ محدوده بافت تاریخی ۱۶۸ شهر در طرح‌های توسعه و عمران با تاکید وزیر راه و شهرسازی برای بازآفرینی شهرها و همچنین تاکید بر اندیشه ایران‌شهر به تصویب رسید.

در جلسه شورای‌عالی معماری و شهرسازی که با ریاست عباس آخوندی برگزار شد پنج مصوبه به تصویب رسید. عباس آخوندی در جلسه ابلاغ محدوده بافت تاریخی ۱۶۸ شهر در طرح‌های توسعه و عمران با تاکید بر دنبال کردن اندیشه بازآفرینی شهرها با تکیه بر اندیشه ایران‌شهر گفت: موضوع جلسه امروز یکی از اصلی‌ترین مباحث شهری ایران مبتنی بر بازآفرینی، بازخوانی و بازتولید میراث است و حتی می‌توان گفت که تا به امروز مسئله‌‌ای به این اهمیت وجود نداشته است.

بافت‌های ارزشمند تاریخی به مثابه جنبه‌های ثروت اجتماعی ایرانیان است

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همه ما در قبال  ۱۶۸ شهر تاریخی که محدوده تاریخی دقیقی برای آن‌ها تعریف نشده مسئولیم. در عین حال امیدبخش و افتخارآفرین است که ما این میراث کهن و ثروت تاریخی را در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و معماری داریم. ابنیه تاریخی و بافت‌های ارزشمند آن جنبه‌های مختلف ثروت اجتماعی ایرانیان است.

وی با اشاره به اینکه دو دیدگاه کاملا متضاد در جامعه در مواجهه با بافت‌های تاریخی و شهرسازی وجود دارد گفت: هر یک از این دو جریان در مواقعی یک تجلی خارجی پیدا می‌کنند. جریان نخست جریانی استالینیستی و فاشیستی است که به دنبال نابود کردن میراث اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی ایرانیان و کویرسازی است تا ساختمان‌های جدید را جایگزین آنها کند و در مقابل نیز جریانی وجود دارد که نگاه و توجهش نسبت به بافت و ابنیه تاریخی حفاظتی و مینیاتوری است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هنگامی‌که بحث بهسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده و تاریخی به میان می‌آید می‌بینیم که در ادبیات عمومی ایران تعریف دقیقی از آن وجود ندارد و هرکسی تصورات متفاوتی از این‌گونه بافت‌ها دارد. عده‌ای به دنبال تخریب و نابود کردن و عده‌ای نیز درصدد حفظ میراث کهن به صورت مینیاتوری هستند. همه این دیدگاه‌ها نیز ناشی از نداشتن تعریف دقیق و واحد برای موضوع بهسازی و نوسازی است.

آخوندی با اشاره بر ارزش‌مند بودن ظرفیت‌سازی، مدیریت محلی، فرآیند بازآفرینی و سیستم نظارتی و کنترل در بافت‌های تاریخی بر لزوم رسیدن به اجماع ملی در این‌باره تاکید کرد و گفت: در مورد بافت‌های تاریخی و شیوه بهسازی و نوسازی آنها مهم این است که به تدریج اجماع ملی در این‌باره صورت بگیرد. به همین خاطر نیز ضرورت دارد تا در بازآفرینی بافت تاریخی همه گروه‌های تصمیم‌گیر و تاثیرگذار حداقل در اصول به اجماع برسند و تفاوت بنیادین با یکدیگر نداشته باشند.

وی با ارایه نمونه‌های تخریب‌شده در سال‌های اخیر در شهرهای مشهد، شیراز و کرمان افزود: موضوع بهسازی و نوسازی بافت‌های تاریخی موضوعی است که با حوصله‌تر از یک سند باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود و در همین راستا نیز تصمیم‌گیرندگان باید در اصول با هم همگرایی داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی رسیدن به فهم مشترک و اجماع در اصول بهسازی و نوسازی بافت‌های تاریخی را با تکیه بر اندیشه «ایران‌شهر» متصور دانست و افزود: اگر بگوییم «ایران‌شهر» شهری است که دوست داریم در آن زندگی کنیم باید ممیزه‌ها، سبک زندگی، سبک تجارت، تعامل اجتماعی، مدیریت و همه آنچه که در سازمان اجتماعی، سازمان کالبدی و جریان زندگی در آن‌ها جاری است منطبق با ایران‌شهر باشد. همچنین این بافت‌های تاریخی باید بتوانند هویت شهر ایرانی را در روزگار معاصر نشان دهند و با سبک زندگی امروز مسلمان ایرانی نیز سازگاری داشته باشند.

در حوزه ادبیات ایران‌شهر باید به اجماعی ملی برسیم

آخوندی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا ادبیات «ایران‌شهر» را وارد ادبیات آکادمیک و آموزشی کنیم تا بتوانیم به اجماعی ملی در این‌باره دست پیدا کنیم. زمانیکه نامگذاری‌های لازم را انجام دهیم ثروت معنوی و فرهنگی ایران در اندیشه ایران‌شهر متبلور می‌شود.

وی با اشاره به نهادینه‌کردن اندیشه «ایران‌شهر» در سخنرانی‌هايی که ماهانه در خانه گفتمان شهر و معماری انجام می‌شود افزود: با توجه به اینکه هدف کلی ما، داشتن رویکرد یکپارچگی در مورد بهسازی و نوسازی است نباید به دنبال تشکیل ستادهای مختلف در این‌باره برویم و چنین ماموریت‌هایی را می‌توان به ستادهای فعلی از جمله ستاد ملی بازآفرینی محول کرد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی بیش از ۳۰ سال است که تشکیل شده و جلسات تشکیل شده در این شورا ممارست زیادی در تعریف طرح‌های جامع و انطباق آن‌ها با طرح‌های تفصیلی و همچنین رعایت حریم تاریخی داشته است گفت: تشکیل ستادهای مختلف در این مقطع زمانی ضرورتی ندارد و باید بتوانیم از ستادهای فعلی موجود حداکثر استفاده را ببریم.

در این نشست محمدسعید ایزدی و امیر امینی معاونان وزیر راه و شهرسازی و سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز حضور داشتند. 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • حمایت از رویکرد «ایران‌شهری» در برابر رویکرد «استالینیستی» در بافت‌های تاریخی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...