X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 26 آذر 1398
چالش‌های نهادی در سیاست‌گذاری ملی در ایران

  چالش‌های نهادی در سیاست‌گذاری ملی در ایران

عباس آخوندی: روز سه‌شنبه 19/9/1398 در نشست تخصصی ظرفیت دولت و سیاست‌گذاری اقتصادی در ایران که از سوی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در تالار دفاع برگزار شده بود به اتفاق چند از استادان شرکت کردم. عنوان صحبت من "چالش‌های نهادی در سیاست‌گذاری ملی در ایران" بود.
امتیاز: Article Rating

مدعای گفتار من این  بود که نظام سیاسی در ایران دچار چالش‌های نهادی ‌است. به‌نحوی‌ که بسیاری از نهادهای حکمرانی مدرن و مشخصا دو نهاد دولت و حاکمیّت قانون با مانع‌های جدی مواجه هستند. هرچند نشانه‌هایی از ژرفایافتن نفوذ این نهادها در جامعه دیده می‌شود؛ هم‌چون بازگشت به آرای عمومی طی انتخابات ولی، هم‌زمان نشانه‌های فراوانی در شکست نهادی؛ هم‌چون ناکارآمدی در مدیریت تعارض و امکان سیاست‌گذاری ملی نیز دیده می‌شود.

واقعیت آن است که فرایند درون‌تهی شدن نهادها، بی‌معنایی و کژکارکردی آن‌ها هم‌چنان ادامه دارد. و هنوز هیچ نشانه‌ی دالِّ بر تغییر روند دیده نمی‌شود. از این رو، تعارض‌های که در جامعه شکل می‌گیرد، اغلب حل و یا مدیریت نمی‌شوند و بیشتر به صورت دستوری، امنیتی و یا با مداخله قضایی مسکوت می‌مانند. از این رو است که جامعه بیشتر شاهد انباشت تعارض‌های درونی است تا آن‌که به سمت یک‌پارچگی و هم‌آهنگی برای توسعه و پیشرفت به‌پیش‌رود.

راهکاری که در نهایت ارائه می‌شود به هیچ وجه انفعال و یا پذیرش انسداد نیست. بلکه، شناخت ریشه‌ی ناکارآمدی است. در این گفتار، ریشه ناکارآمدی نهادی به ضعف در استقلال و وابستگی شدید نهادهای اجتماعی و سیاسی و جامعه مدنی به قدرت ارجاع می‌شود. از این‌رو، راهکار پیشنهادی نیز یکم: تاکید بر استقلال نهادی از قدرت و دوم: تعریف یک خواسته عمومی مبنی بر بازگشت نهادها به ماموریت‌های ذاتی و بنیادین خود و خودداری از مداخله در سایر امور می‌باشد.

برای شنیدن سخنرانی اینجا کلیک کنید  


برچسب ها: عباس آخوندی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • چالش‌های نهادی در سیاست‌گذاری ملی در ایران
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...