X
تاریخ انتشار: جمعه 13 دی 1398
نگهبان استقلال، تمامیّت ارضی و یکپارچگی ملی ایران هستیم

  نگهبان استقلال، تمامیّت ارضی و یکپارچگی ملی ایران هستیم

عباس آخوندی: شهادت سردار قاسم سلیمانی و همراهان تسلیت باد. هر چند، ضعف اطلاعاتی و غافل‌گیر شدن در این باره پذیرفتنی نیست.
امتیاز: Article Rating

در این ارتباط چند نکته از منظر راهبردی حائز اهمیّت است:

1 - این جنایت رسما به دستور مستقیم ترامپ و با مسؤولیت مستقیم وی صورت گرفته‌است. بنابراین، امریکا باید پیامدهای آن را بپذیرد و امکان فرافکنی ندارد.

2 - این یک رویارویی مستقیم امریکا با ایران است. هرچند، از موضع ضعف و به‌صورت دزدانه در خارج از ایران و به صورت نقطه‌ای صورت گرفته‌است.

3 - این رویارویی زمانی شروع می‌شود که رهبری رسما اعلام کردند که ایران خواستار جنگ نیست. بنابراین، امریکا رسما مسؤولیت طرف شروع‌کننده را بر عهده دارد.

4 - با توجه به نقش شهید سردار سلیمانی در جنگ با داعش، جبهه‌النصره، و هماهنگی با جبهه‌ی مقاومت در برابر اسرائیل و هم‌چنین، هماهنگی داعش و اسرائیل، ترور رسمی و دولتی او توسط نیروهای امریکایی مستقر از سویی نشان از به موقعیت ضعیف ترامپ و نتانیاهو در آمریکا و اسرائیل و از سویی دیگر، نشان از اولویت دفاع رسمی از منافع اسرائیل در منطقه برای امریکا در برابر هر تهدید دیگری است. این نشان از آن دارد که علیرغم هیاهوهای تبلیغاتی امریکا، جنگ آن با داعش در هاله‌ی از ابهام جدی قرار دارد. 

5 - هرچند این عملیات با دستور ترامپ و توسط نیروهای امریکایی صورت پذیرفته و نباید نادیده و دستِ‌کم گرفته شود در عینِ حال، کلاه صهیونیستیِ ترامپ و وابستگی تمام عیار وی به صهیونیست‌ها نیز نباید نادیده گرفته‌شود. بنابراین، هم‌چنان باید تهدیدِ اسرائیل برای امنیّت ملی ایران در اتحاد استراتژیک با امریکا در کانون توجه سیاستمداران ایران باشد.

6 - اقدام امریکا، ظرفیت بالاگرفتن درگیری‌ها و منازعات بی‌پایان در منطقه را دارد. در چنین فضایی، ایران، بی‌گمان در عینِ حالی که حق انتقام و اقدام متقابل را برای خود حفظ می‌کند، چه به لحاظ انسانی و چه به لحاظ حفظ منافع ملی خود در صدد گسترش منازعات و توسعه‌ی درگیری‌ها بر نخواهد آمد. بنابراین، ابتکار انتخاب مکان، زمان و نوع عملیات تلافی‌جویانه را برای خود حفظ می‌کند و در دام اسرائیل و عامل وی ترامپ در یک اقدام کور و اندیشیده‌نشده نخواهد افتاد. 

7 - بی‌گمان، امکانات ایران برای عملیّات تلافی‌جویانه در منطقه بسیار بیشتر از امریکاست. بنابراین، بازنده‌ی این ماجراجویی که امریکا با هدایت و رهبری اسرائیل در منطقه آغاز کرده‌است، خود اوست.

8 - در چنین فضایی، سیاست ملی و وطن‌خواهانه‌ی ایرانیان تاکید بر نگهبانی از استقلال، تمامیت ارضی و یکپارچگی ملی استوار خواهد بود. در برابر، به عنوان یک ظرفیت راهبردی، شاهد اختلاف در صحنه‌ی سیاسی امریکا، نهادهای قدرت، شخصیت‌های سیاسی و رویارویی دو حزب اصلی امریکا هستیم.

9 - ما هم‌چنان نگهبان استقلال، تمامیّت ارضی و یکپارچگی ملی ایران هستیم.

برچسب ها: عباس آخوندی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • نگهبان استقلال، تمامیّت ارضی و یکپارچگی ملی ایران هستیم
فایل های پیوستی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...