X
تاریخ انتشار: جمعه 08 فروردین 1399
یک اقتصاد، چند دولت

  یک اقتصاد، چند دولت

عباس آخوندی: روزگار سخت و پریشانی است. پیش از این، سختی معیشت و کیفیت نازل زندگی و هم‌چنین، سرخوردگی ناشی از نادیده انگاشته‌شدن حقوق شهروندی، بی‌اعتنایی به هویت فردی، تنگای انتخاب آزاد و حس دامن‌گیر شدن فساد روح و روان ایرانیان را می‌آزرد.
امتیاز: Article Rating

اینک، اندوه همه‌گیر شدن بیماری ناشی از ویروس کرونا بر آنها افزوده شده‌است. مخاطره آخری بسیار نزدیک و گریبان‌گیر فوری است. مساله مرگ و زندگی در پیش است و کمی بی‌توجهی و یا حتی تاخیر در انتخاب سیاست درست می‌تواند جان هزاران نفر را به‌کام مرگ فروبرد. همه می‌پرسند چه می‌شود و چه باید کرد؟ و فراتر آن‌که پس از چیرگی بر این بیماری، زندگی چه رنگ و بویی دارد؟ اقتصاد چه می‌شود؟ و چگونه می‌توان از زیر بار زیان‌های جانی و مادی این دوران بیرون شد؟

البته پاسخ به این سؤال‌ها بسیار دشوار و نیازمند اطلاعات دقیق و استوار است و هنوز جهان با هزاران ابهام رودررو است. ولی، یک چیز بی‌تردید شرط لازم است و ضرورت بی‌چون‌چرای اولیه‌ی توان دست‌یافتن به راهکار است. و آن هم انسجام اجتماعی و نظام حکمرانی کارآمد است. جامعه‌ای که دچار شکاف اجتماعی ژرف نباشد و دولتی که توان شناخت و درک واقعیت را داشته باشد، و نه آنکه بخواهد واقعیت را مطابق درک خود تغییر دهد. فراتر آن‌که از انسجام درونی بهره‌مند باشد تا امکان سیاست‌گذاری داشته باشد. و دست‌آخر ظرفیت اجرای تصمیم‌‌های خود را دارا باشد.

در این گفتگو، بطور مقدماتی تا حدودی به این موضوع پرداخته شده است. 

برای دیدن گفتگو اینچا کلیک کنید

اشتراک گذاری
تصاویر
  • یک اقتصاد، چند دولت
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...