X
تاریخ انتشار: شنبه 07 تیر 1399
نگران ایرانم

  نگران ایرانم

عباس آخوندی: گفت‌وگویی راهبردی و شنیدنی از منظر بیرونی و دستِ‌کم از منظر کسی که حسِّ تعلقِ دومی نیز دارد.
امتیاز: Article Rating

آن‌چه از این گفت‌وگو در می‌یابید این است که هرگونه پیوند بین آینده‌ی ایران و امنیّت منطقه‌ای و بین‌المللی آن با انتخابات ماه نوامبر ۲۰۲۰ امریکا خطایی راهبردی از منظر ملی است. بنابراین، تمام مساله‌های ایران باید در درون ایران حلّ‌وفصل شود.

انتخابات 2020 و تأثیر آن بر روابط ایران و آمریکا در گفتگو با شیرین هانتر

توجه به موقعیّت تاریخی و واقعیّت جغرافیای سیاسی منطقه و اتفاقاتی که پیرامون ایران رخ می‌دهد، نشان می‌دهد که هیچ‌چیز چون ضعف اقتصادی و نارضایتی عمومی امنیّت ملّی ایران را تهدید نمی‌کند. لازمه‌ی حفظ یک‌پارچگی و گسترش امنیّت اجتماعی و سیاسی ایران تنها در گرو افزایش کارآمدی نظام و یافتن توانمندی حلِّ مساله‌ی ایران است، به‌ویژه مساله زندگی آبرومندانه و شرافت‌مندانه تک‌تک ایرانیان است. بدون حلّ‌وفصل مساله درآمد خانوار و رفاه شهروند ایرانی و حفظ شأن اجتماعی او، انتظار بالندگی در درون حوزه‌ی تمدنی ایران چندان خردمندانه به‌نظر نمی‌رسد.

به‌گمان من تنها راهبرد موفق توسعه‌ی ایران و حفظ امنیت ملی ایران بازگشت به ایده‌ی ایران است. آن‌چه می‌تواند ثبات و رفتار معنادار را در زندگی شخصی، جمعی و بین‌المللی ایرانیان تامین کند، توجه به عنصر هویت ایرانی است. هرچند هویت به نوبه‌ی خود پویاست ولی متزلزل و لحظه‌ای و تابعی از تصمیم‌های اداری و شخصی مقام‌های مسؤول نیست. بدون هویت همه‌چیز در تعلیق است.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • نگران ایرانم
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...