X

(آرشیو ماه بهمن 1397)

گامی آغازین برای صورت‌بندی ایده‌ی ایران
عباس آخوندی: یده‌ی ایران بنیادی‌ترین چالشی است که از مشروطه به این سو با آن دست به‌گریبانیم. جامعه پُر از گرفتاری‌های فوری است. از این روی، کم‌تر دل‌ودماغی برای پرداختن به این گونه مساله‌های بنیادین وجود دارد.
دوشنبه، 29 بهمن 1397 - 16:23
معادله‌های اصم و سیاست‌گذاری ملی
دکتر عباس آخوندی: گروهی به اصطلاح هوادار براندازی در بیرون و گروهی با ژست انقلابی‌گری و در هیات منجی در درون به شعار «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» دل بسته‌اند. بی‌بنیانی به‌ گفته‌ اردشیر زاهدی داماد شاه؛ براندازان بیرونی متوهم، فاسد و وابسته به قدرت‌های خارجی آن‎‌قدر آشکار است که پرداختن ب...
شنبه، 27 بهمن 1397 - 09:13
غیبت مفهوم ایران در پروژه فیرحی
روح الله اسلامی*: ایران همین جایی است که ایستاده‌ایم و کتاب‏ های علمی تاریخی، نسخه‏ های اندیشه‏ ای عهد باستان و بناها و آثار و کتیبه ‏هایی که هر روز هم بر کشفیات آن افزوده می‏ گردد جای هیچ گونه انکار و نفی را باقی نمی‏ گذارد.
پنجشنبه، 25 بهمن 1397 - 14:27
کارویژه ضد رسانه چیست؟
محمدحافظ حکمی: در اوایل هزاره جدید و با جان گرفتن ابزارهای نوین ارتباطی، انتظار عمومی از عصر شبکه و اینترنت آن بود که «حقیقت» آشکارتر و رساتر از همیشه تاریخ به گوش انسان‌های مشتاق برسد و بساط سانسور و تحریف و دروغ برچیده شود.
چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 16:04
استتار روشنفکری در غیابِ خودآگاهیِ کل
نقدی بر جزوۀ «روشنفکری: آگاهی کاذب و ایدئولوژی»
امیر برهان: آنکس که خود را عمیق می داند، تلاش می‌کند که واضح و شفاف باشد. آنکس که می‌خواهد در نگاه توده مردم عمیق به نظر آید تلاش می‌کند که مبهم و کدر باشد.
چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 13:07
آفرین نامه
حامد روشنی راد: بوشکورِ بلخی از مهمترین و نخستین آثار حکمی و اخلاقیِ پارسی است که به نوحِ سامانی اهداء شده و عمیقاً متأثر از اندیشۀ ارسطویی و افلاطونیِ ایرانی خصوصاً در اخلاق است.
چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 12:58
چرا برگزیت به اروپا آسیب می‌زند؟
سیگمار گابریل «سیگمار گابریل»، وزیر امور خارجه سابق آلمان، در تحلیلی به آسیب‌های احتمالی برگزیت بر اروپا پرداخته است.
ﺳﻪشنبه، 23 بهمن 1397 - 13:17
انتظار عباس آخوندی از سینما برای خلق امید و رویای ملی
عباس‌ آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی ضمن مثبت ارزیابی کردن جشنواره امسال و فیلم‌هایی که تاکنون در این رویداد سینمایی دیده است، می‌گوید از سینماگران ایرانی انتظار دارد در آثارشان برای خلق امید، تلاش بیشتری کنند.
شنبه، 20 بهمن 1397 - 10:26
کشف درد مشترک
بازتاب نشست عباس آخوندی در کافه تهرون
مگر میشود به این سرزمین عشق ورزید و اما با خواندن این مناظره به حال این ملت نگریست، اگر با تعمقی هدفمند این مصاحبه را مطالعه تحلیلی کنیم ، پی به صداقت حداکثری جناب دکتر آخوندی در بیان موانع رشد و توسعه و عدم موفقیت دولت های بعد از انقلاب میتوان پی برد.
شنبه، 20 بهمن 1397 - 09:11
دولت هیچ نظریه راهبردیِ روشنی برای ادارۀ کشور ندارد
یک فنجان اسپرسو با دکتر عباس آخوندی در کافه تهرون
توی حیاط کافه تهرون به استقبالش رفتم. دکمه‌های پالتویش را تا بالا بسته بود و لبۀ کلاه برت را تا روی پیشانی پایین کشیده بود، انگار که می‌خواست هیچ راهی برای نفوذِ سرمای عصر باقی نگذارد.
جمعه، 19 بهمن 1397 - 17:33
صفحه 1 از 3ابتدا   قبلی   [1]  2  3  بعدی   انتها   
تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...