X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 16 دی 1399
اهمیت نفت در اقتصاد جهانی کم می‌شود
طی سه دهه آینده

  اهمیت نفت در اقتصاد جهانی کم می‌شود

وزیر سابق راه و شهرسازی در دولت یازدهم و دوازدهم ضمن بررسی انتقادی کتاب "اقتصاد سیاسی مناقشه انرژی اتمی" بیان کرد که طبق پیش بینی‌های کتاب، اهمیت نفت در اقتصاد جهانی و مصرف آن نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند.
امتیاز: Article Rating

به گزارش ایسنا، نشست رونمایی از کتاب "اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران" با حضور دکتر عباس آخوندی، فرشاد مومنی و جمعی از صاحب نظران در این زمینه برگزار شد. 

در این نشست، دکتر عباس آخوندی ضمن بررسی انتقادی کتاب مورد نظر، دو نکته کلیدی در رابطه با کتاب "اقتصاد سیاسی مناقشه انرژی اتمی مطرح کرد و گفت: دکتر رنانی در کتاب خود گفته‌اند که اهمیت بازار نفت و انرژی به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و دوره زمانی این اتفاق را ۲۰۲۰ درنظر گرفته‌اند اما لازم است که گفته شود کاهش اهمیت نفت در بازارهای اقتصادی طی سه دهه آینده به تدریج اتفاق می‌افتد.  

وی با تاکید براینکه مصرف نفت بعد از ۲۰۴۰ نزولی می‌شود، افزود: نویسنده کتاب "اقتصاد سیاسی مناقشه انرژی اتمی" برای اینکه اهمیت نفت در بازارها کاهش پیدا نکند، افزایش قیمت آن را پیشنهاد می‌دهد تا انرژی‌های جایگزین آن صرفه داشته باشند زیرا، در غیر اینصورت گرایش به انرژی‌های جایگزین نفت شکل نمی‌گیرد. در کشورهای آمریکایی و اروپایی مدتی می‌شود که مصرف نفت افزایشی نداشته است و مصرف کنندگان عمده آن هم که در چین و کشورهای آسیایی قرار دارند، در حال حرکت به سمت مصرف انرژی‌های پاک هستند.  

آخوندی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد که نفت برای اقتصاد کشور ما مهم است اما طی سه دهه آینده اهمیت خود را در سطح جهانی از دست می‌دهد و به طبع نمی‌توانیم بر ذخایر نفتی خود حساب باز کنیم که این موضوع باید در سیاستگذاری‌های اقتصادی کشور لحاظ شود.  

اشتراک گذاری
تصاویر
  • اهمیت نفت در اقتصاد جهانی کم می‌شود
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...