X
تاریخ انتشار: جمعه 26 دی 1399
ایران در آستانه قرن پانزدهم هجری خورشیدی

  ایران در آستانه قرن پانزدهم هجری خورشیدی

جان‌مایه بحث من این بود که در آستانه قرن پانزدهم هم‌چنان در بحران نظری فهم درست تحول‌های فراملی و جهانی هستیم. دولت مدرن در ایران دچار بحران مشروعیت است.
امتیاز: Article Rating

لذا، با پدیده‌ی بی‌دولتی به‌عبارتی و با پدیده‌ی چنددولتی به‌عبارتی دیگر روبه‌رو هستیم. در نتیجه، ایران کمتر امکان ایفای نقش مثبت و مؤثر در رخدادهای فراملی دارد. سایه جنگ و منازعه خارجی همواره بر ایران سایه افکنده‌است.

وحدت ملی دچار آسیب و جامعه به‌شدت چندپاره شده‌است. حسِّ تعلق به سرزمین تصعیف و حسِّ شهروندیِ صاحب حق و مسئولیت از مردم سلب گشته‌است. در نتیجه همه‌ی این اتفاق‌ها، عدم قطعیت بر زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم چیره شده‌است. پیامد عدم قطعیت، فروریزی سرمایه‌ی اجتماعی، نبود چشم‌انداز امیدبخش، افزایش شکاف اجتماعی و به مخاطره‌قرار گرفتن صلح اجتماعی است.

در حوزه‌ی اقتصاد، گسترش فساد، رشد پایین تولید ناخالص داخلی و سرمایه‌گذاری ملی و گسترش فقر عمومی ثمره‌ی این وضعیت‌اند. در این سخنرانی، راهکار در بازگشت به رویکرد تمدنی بر مبنای ایده‌ی ایران، حاکمیت اراده‌ی ملی در چارچوب قانون اساسی و استقرار دولت واحد ملی مدرن در ایران جستجو شده‌است.

برای دیدن ویدیو اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری
تصاویر
  • ایران در آستانه قرن پانزدهم هجری خورشیدی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...