X
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 خرداد 1399
برای شادروان محمد علی کشاورز

  برای شادروان محمد علی کشاورز

عباس آخوندی: محمد علی کشاورز هنرمند نامدار و بازیگر یگانه و دردانه تئاتر، سینما و تلویزیون ایران به سوی حضرت باری شتافت.
امتیاز: Article Rating

دستِ‌کم سه نسل از ما ایرانیان از هر قشر و گروهی با او زندگی کرده‌ایم. او که ۵۰ سال بر روی صحنه تئاتر، سینما و تلویزیون ایفای نقش کرد، در گوشه‌گوشه‌ی ذهن ما زنده‌است و حضور دارد. او بخشی از تاریخ هنرِ نمایش ایران است.

بی‌گمان هر یک از ما چیزی از او چه در عالم واقع و چه در موقعیّت ایفای نقش در عالم نمایش آموخته‌ایم و وام‌دار او هستیم. او به‌عنوان بازیگری پیش‌کسوت بی‌گمان برای بازیگران نسل‌های پس از خود منبع الهام بود و برای بییندگان تئاتر، تلویزیون کسی بود که با آنان هم‌دلی و هم‌نشینی می‌کرد و مردم در نقش و سخنان نقش و مسؤولیّت خود را می‌دیدند.

کشاورز هم درد و رنج مردم را می‌نمایاند و هم از آرزوهای بهروزی و سربلندی ایرانیان را واگو می‌کرد. وقتی اثرهایی چون خانه‌ی قمر خانم، دایی‌جان ناپلئون، آتش بدون دود، هزاردستان، سربداران، پدرسالار و گرگ‌ها را می‌دیدی، آینه‌ای بود از فرهنگ ایران با همه فزونی‌ها و کاستی‌ها آن و برگردانی از تاریخ ایران با تمام تلخی‌ها و شیرینی‌های آن بود.

او در که ۴۷ فیلم سینمایی چون خشت وآینه،کمال الملک، ناصرالدین شاه آکتور سینما، دلشدگان، روز واقعه و فیلم‌های برجسته‌ی دیگر بازی کرده بود، نمادی بود از نسل اول بازیگران بزرگ سینمای ایران که با خود سبکی را در عالم سینما به یادگار گذاشتند. او در ذهن و یاد ما جاودانه است.

از درگاه حضرت حق شادی روان او را طلب می‌کنیم، به بازماندگانش تسلیت می‌گوییم و یادش را هماره گرامی می‌داریم.

برچسب ها: عباس آخوندی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • برای شادروان محمد علی کشاورز
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...