X
تاریخ انتشار: شنبه 02 اسفند 1399
زلزله سی‎سخت

  زلزله سی‎سخت

عباس آخوندی: زلزله‌ای با بزرگای ۵.۶ درمقیاس ریشتر در شهر سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد در شامگاه روز ۲۹ بهمن ماه ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه حدود ۲۰ شهر و بیش از ۱۱۰۰آبادی را تحت تاثیر قرار داد.
امتیاز: Article Rating

این زلزله که در منطقه دنا در سامانه گسلی زاگرس اتفاق افتاد نشان داد که ناآرامی زمین در منطقه زاگرس که در آبانماه سال ۹۶ زلزله سرپل ذهاب را رقم زده بود می تواند کماکان منشا جنبش‌های جدید زمین در آینده باشد.

به‌طور کلی بیش از ۸۰ درصد شهرهای ایران با خطر لرزه‌خیزی زیاد و یا خیلی زیاد است. و فلات ایران در معرض حرکت‌های مستمر تکتونیکی زمین است. بنابر این باید در مقابله با مخاطرات طبیعی خصوصا زلزله روش‌های پیشگیرانه را مقدم دانست. خوشبختانه، این روزها دانش و ابزار این روش‌ها را در اختیار همگان قرار دارد. کاربست ‌آیین نامه ۲۸۰۰ در ساخت‌وساز و مشارکت مهندسان نقش موثری را در کاهش صدمات در سال‌های اخیر به همراه داشته است و تجربه دیگر کشورها نشان می دهد استقرار سامانه های واکنش سریع و پاسخ سریع علاوه بر محافظت از ساختمان‌ها می‌تواند برای شریان‌های حیاتی و زیرساخت‌ها موثر باشد.

به‌هرروی، زلزله همواره همراه با ترس و نگرانی و همراه با صدمه‌های جانی و مالی است. صحنه‌های خرابی ساختمان‌ها و جان‌های عزیزی که آسیب می‌بینند و برخی که جان به جان‌آفرین تسلیم می‌کنند بسیار دردناک است. به‌ویژه در زلزله اخیر در منطقه سردسیری چون سی‌سخت که با بارش باران نیز همراه بود. در این زلزله تا کنون تلفات انسانی گزارش نشده و این جای خوش‌بختی دارد. ولی زخم‌هایی که بر تن هموطنان در این زلزله وارد شده و هم‌چنین صدمه‌های مالی آنان بسیار متاثر کننده‌است. بی‌گمان،تمام مردم ایران با مردم عزیز سی‌سخت هم‌درد و هم‌دل هستند و چنانچه مقام‌های مسئول درخواست هرگونه کمکی داشته باشند، همه بسیج خواهد شد.

فراموش نکنیم در وضعیت حاضر وقوع زلزله درکلان‌شهرهای لرزه خیزی چون تبریز، کرمان، مشهد و خصوصا تهران با جمعیت‌های میلیونی می‌تواند آثار دهشتناکی به‌جای گذارد. پیش از این طرح‌هایی افزون بر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها برای مقاوم‌سازی شهرها و سکونت‌گاه‌های ایران در دستور کار بود. این ایده را پس از زلزله رودبار-منجیل، ۱۳۶۹ در یک طرح مطالعاتی که با همراهی UNDP بود در نظام سیاست‌گذاری ایران طرح کردیم. امید که علیرغم تمام هیاهوهای سیاسی اقدام‌های پیشگیرانه مورد فراموشی قرار نگیرند. اقدام‌هایی از این دست به نحو موثری خسارت‌ها را کاهش می‌دهند.

برچسب ها: عباس آخوندی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • زلزله سی‎سخت
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...