X
تاریخ انتشار: شنبه 02 اسفند 1399
فرار از رویارویی با وزیر پاسخگو
انتقاد عباس آخوندی از نمایندگان مجلس

  فرار از رویارویی با وزیر پاسخگو

مجلس یازدهم از زمان روی کار آمدن انتقادات تند و تیزی را در مورد آخوندی مطرح کرده است؛ انتقاداتی که مخصوصا روی عملکرد او در حوزه مسکن مهر متمرکز شده است.
امتیاز: Article Rating

علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دوره احمدی‌نژاد و از توسعه‌دهندگان مسکن نیز حالا بر کرسی پارلمان تکیه زده و عملکرد آخوندی را به باد انتقاد می‌گیرد. مجلس انقلابی در تاخت و تاز علیه آخوندی تا جایی پیش رفته که خواستار مجازات او به دلیل کوتاهی در اجرای طرح مسکن مهر شده است. آخوندی که مسکن مهر را پروژه‌ای ضدملی می‌دانست، هیچ‌گاه برای افتتاح پروژه‌ها و انتشار عکس یادگاری پای ساختمان‌های این طرح حاضر نشد اما بررسی‌های «جهان‌صنعت» نشان می‌دهد که توسعه مسکن مهر بیش از هر وزیری در دوره آخوندی پیگیری شده است. خود او نیز چندی پیش با انتشار گزارشی جزئیات پیشرفت مسکن مهر در دوران حضورش در ساختمان دادمان را منتشر کرد.

 پاسخگویی بنیان دموکراسی است

موضع آخوندی مقابل انتقادات مجلس تاکنون پاسخگویی محض بوده است. او تاکنون هم با انتشار گزارش‌های متعدد و هم با درخواست پاسخگویی حضوری به حمله‌های مجلس انقلابی پاسخ داده است اما گویا مجلس اهمیتی برای پاسخ‌های او قائل نیست. حالا که او با دو بار بی‌اعتنایی مجلس مواجه شده، این بار با لحنی تندتر در توئیتی آورده است: «اندک حرمتی برای صندلی‌ای که با حذف دیگران بر آن نشسته‌اید، قائل باشید. جوانان با یک جست‌وجو، دروغ شما را برملا می‌کنند. برای حضور در مجلس و یا مناظره با جناب نیکزاد در صداوسیما اعلام آمادگی نمودم. هر دو تا این لحظه بی‌پاسخ مانده. اگر سخنی دارید بسم‌الله.»

نامه اول

آخوندی در نامه آبان‌ماه ۹۹ خود به محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در دوران تصدی وزارت راه و شهرسازی بارها در کمیسیون‌های ذی‌ربط مجلس شورای اسلامی و صحن علنی پاسخگوی سوالات نمایندگان بوده است گفته است آنها همواره از پاسخ‌هایش قانع شده‌اند و حتی یک بار هم با رای منفی مجلس مواجه نبوده است. او در خصوص گرفتن پنج رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی که دو بار به عنوان وزیر معرفی شده و سه بار به عنوان پاسخ به استیضاح، رای موافق نمایندگان مجلس را به همراه داشته است، عنوان کرده بود: «دوستان به جای نقد سیاست، نقد فردی می‌کنند و به نحوی طرح موضوع می‌کنند که گویی کشور اساسا فاقد ارکان حکمرانی چون رهبری، ریاست جمهوری، دولت، قوه قضاییه، مجلس و سایر نهادهای نظارتی بوده است.» او با اشاره به اینکه در دوران تصدی‌اش حتی یک کارت زرد هم از مجلس دریافت نکرده ولی با این وجود این‌گونه زیر سوال می‌رود، ابراز نارضایتی کرده بود. او در انتهای نامه جهت توضیح سیاست‌های اتخاذی پیشین و انطباق آنها با قانون اساسی، سیاست‌های ابلاغی و سایر قانون‌های مرتبط هم در صحن علنی مجلس و هم در جلسه کمیسیون‌های مرتبط مجلس، اعم از کمیسیون عمران، برنامه و یا اقتصاد اعلام آمادگی کرده و از محمدباقر قالیباف خواسته بود موضوع را در هیات‌رییسه مجلس طرح و نتیجه را به او اعلام کند.

تکرار نامه‌نگاری

وزیر سابق راه و شهرسازی در تاریخ ۱۹ بهمن ۹۹‌، پس از گذشت شش ماه به دلیل بی‌پاسخ ماندن نامه‌‌نگاری انجام ‌شده با رییس مجلس، برای دومین بار خطاب به محمدباقر قالیباف نامه نوشت. آخوندی مجددا در قالب نامه‌ای، برای ارائه توضیحات اعلام آمادگی کرده است. وزیر راه و شهرسازی دولت‌های یازدهم و دوازدهم معتقد است از آنجا که طرح ابهام درباره سیاست‌های دوره وزارت وی همراه با ایراد اتهام آشکار یا توهین‌آمیز بوده بنابراین این آمادگی از سوی وی وجود دارد تا با حضور در صحن علنی مجلس درباره سیاست‌‌های مسکن توضیحاتی را ارائه کند و در عین حال، به هر گونه ابهام درباره این سیاست‌ها پاسخ دهد.

او با یادآوری اینکه پاسخگو بودن مسوولان اصل بنیادین دموکراسی است، گفت: افتخار من این است که سه بار توسط دو مجلس با اکثریت قاطع جریان سیاسی مقابلم استیضاح شده و شش بار مورد سوال قرار گرفته‌ام و همواره توضیح‌هایم مجلس را قانع کرده و حتی یک کارت زرد هم در پرونده اینجانب وجود ندارد. او همچنین تاکید کرد: برخی نمایندگان مجلس فعلی به ‌جای نقد سیاست، بدون بررسی فرد را تخطئه می‌کنند. آنان به نحوی طرح موضوع می‌کنند که گویی کشور اساسا فاقد ارکان حکمرانی چون رهبری، ریاست جمهوری، دولت، قوه‌ قضاییه، مجلس و سایر نهادهای نظارتی بوده ‌است. وزیری به تنهایی پنج سال فعال مایشاء بوده، کشور رها بوده و وی هر چه خواسته عمل کرده‌ است. همچنان آماده حضور در مجلسم.

آخوندی در انتهای نامه خود بار دیگر خواستار تعیین وقتی با هدف پاسخگویی به نقد‌ها و ابهامات نمایندگان کنونی مجلس شد. آخوندی همچنین در نامه خود خطاب به قالیباف نوشته است: «جناب آقای قالیباف رییس محترم مجلس شورای اسلامی پیرو نامه شماره ۱۰۰الف مورخ ۲۲/۵/۱۳۹۹ با توجه به گذشت ۶ ماه از آن تاکنون فرصتی برای اینجانب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و با کمیسیون‌های تخصصی برای ارائه توضیح درباره سیاست‌های اتخاذی مسکن در دوره تصدی اینجانب تعیین نشده است. از سوی دیگر به طور مداوم و مرتب ابهام‌هایی از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نام برخی کمیسیون‌ها در رسانه‌ها مطرح می‌گردد. بی‌گمان با توجه به اعلام آمادگی رسمی اینجانب برای ارائه توضیح به مجلس شورای اسلامی، طرح ابهام‌هایی که گاهی توهین‌آمیز و یا همراه با ایراد اتهام آشکار به اینجانب و همکارانم است، غیراخلاقی و غیرمنصفانه است. یک بار دیگر آمادگی‌ام را برای حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و توضیح درباره سیاست‌های مسکن و ارائه پاسخ به هر گونه ابهام احتمالی اعلام می‌نمایم. لطفا در تعیین وقت تسریع فرمایید. با سپاس عباس آخوندی».

منبع: جهان صنعت - احسان نیازمند

اشتراک گذاری
تصاویر
  • فرار از رویارویی با وزیر پاسخگو
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...