X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 29 اردیبهشت 1394
مجلس دسترسي مسکن مهر به تسهيلات خط اعتباري و صندوق توسعه ملی را متوقف کرد
وزیر راه و شهرسازی در مجلس مطرح كرد؛

  مجلس دسترسي مسکن مهر به تسهيلات خط اعتباري و صندوق توسعه ملی را متوقف کرد

وزیر راه و شهرسازی امروز در مجلس با تاکید بر اينكه از كل تحويل واحدهاي مسكن مهر در دولت یازدهم ۴۲ درصد و در کل دولت قبلی ۵۸ درصد انجام شده گفت: تمام امکانات لازم برای مسکن مهر را فراهم می‌کنم.
امتیاز: Article Rating

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی صبح امروز سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به سوالات برخی نمایندگان مجلس در خصوص مسکن مهر پاسخ داد و گفت: در ارتباط با سوال مطرح شده باید بگویم هر چند به نظرم بر اساس اصل ۸۸ قانون اساسی نمی‌توان از وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن مهر سوال کرد اما با توجه به تصمیم هیئت رئیسه این گزارش را ارائه می‌دهم.  

وی ادامه داد: دلیل ورود ما به این پروژه همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح کردند فارغ از این که مسکن مهر چگونه شروع شد چیزی حدود ۷ میلیون نفر درگیر این پروژه هستند و باید تمام امکانات را در اختیار شهروندان قرار دهیم،  همچنان که اعلام کرده‌ام خود را مکلف به تعهدات دولت‌های قبلی می‌دانم و اقدامات لازم جهت رفاه مردم را فراهم می‌کنم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: به همین خاطر برای مسکن مهر،  فردی به عنوان قائم‌مقام خودم انتخاب کرده‌ام. یک نکته‌ هم در ارتباط با مسکن مهر مطرح می کنم و آن این است که سال شروع مسکن مهر سال ۸۷ است اما در این سال اتفاق بسیار مهمی در حوزه اقتصادی کشور رخ داد که در واقع از جهت تورم در بخش مسکن ما از یک رقم حدود ۶۰ درصدی سقوط کردیم و تولید ناخالص داخلی در حال سقوط بود،  در شرایطی که این وضعیت اقتصادی کشور بود و تولید ناخالص داخلی در حال سقوط و تورم در حال افزایش بود دو اتفاق بزرگ دیگر یعنی یارانه‌ها و طرح مسکن مهر مطرح شد که هر کدام برای اینکه كل اقتصاد کشور را درگیر کنند ظرفیت کافی را داشتند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فایل: مستنداتی که وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن مهر در مجلس ارائه کرد

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آخوندی گفت: باید بگویم که بحث توقف اعطای تسهیلات بانکی به مسکن مهر و عدم اعطای تسهیلات از صندوق توسعه ملی به مسکن مهر توسط همین مجلس در سال ۹۱ و برای بودجه ۹۲ انجام شد و ارتباط به دولت ما ندارد. دوستان در جریان هستند که در بودجه سال ۹۲ اعطای هرگونه خط اعتباری به بانک‌ها متوقف شد. همچنين پیشنهاد شده بود بخشی از نیاز مسکن مهر توسط صندوق توسعه ملي تامین شود که آن هم با مخالفت مجلس مواجه شد.

عباس آخوندی در ادامه اظهاراتش به ارائه آمار و ارقامی که در طرح مسکن مهر وجود دارد اشاره کرد و گفت: آمار و ارقام نشان می‌دهد که در طرح مسکن مهر در دوره مسئولیت من سرعت نسبتاَ بیشتری نسبت به پیش از آن داشته است. ما حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن مهر داریم که دارای میانگین پیشرفت ۸۶ درصدی حال حاضر است. در حوزه تحویل واحدها یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد تاکنون تحویل داده شده است كه ۴۲ درصد در دولت يازدهم بوده كه در مقابل ۴۴ هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر تسهیلات اعطا شده است که تنها ۱۰ درصد در دوره یازدهم و ۹۰ درصد در دولت گذشته مصرف شده بود.

وی درباره فروش اقساطی مسکن مهر گفت: تاکنون یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد از مسکن مهر فروش اقساطی شده که ۴۳ درصد این فروش در همین یک سال و نیم صورت گرفته است. نکته مهم در مسکن مهر این است که مردم باید سند داشته باشند که با آن معامله کنند لذا ۴۹ درصد صدور سند در همین دوره صورت گرفته است. پس چگونه می توان بحث توقف مسکن مهر را در دولت یازدهم مطرح کرد؟

وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت پیشرفت فیزیکی مسکن مهر توضیح داد: ما حدود یک و نیم میلیون واحد مسکن مهر را به اتمام رساندیم ولی نکته مهم این است که از این تعداد چیزی حدود ۲۰۰ هزار واحد فاقد متقاضی داریم که نمایندگان باید به این نکته توجه کنند. از سوی دیگر نازک کاری یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده كه  حدود ۲۷۰ هزار واحد آن مشکلات زیربنایی و روبنایی دارد که در اختیار وزارت راه و شهرسازی نیست و مسئول آن سایر وزارتخانه ها هستند.

به گفته آخوندی حدود ۲۷۴ هزار واحد مسکونی تمام شده داریم و ۲۶۱ هزار واحد در مرحله نازك كاري است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بر اساس آمار و ارقام در دوره یک سال و نیم دولت یازدهم حداقل دو برابر نسبت به دولت قبل در ابعاد گوناگون مسکن مهر پیشرفت حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه برای تامین تاسیسات زیربنایی مسکن مهر ۵۶۰۰ میلیارد تومان باید هزینه شود گفت: برای خدمات روبنایی نیز حداقل هشت هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که حتی یک ریال آن در بودجه‌های سنواتی کشور وجود خارجی نداشته است.

آخوندی با بیان اینکه در دوره دولت قبل بخش عمده اي از هزینه‌های تامین تاسیسات زيربنايي از آورده مردم در طرح مسکن مهر هزینه شده است گفت: بر اساس دستور مدیرعامل وقت شهر جدید پردیس در سال ۹۰  هزینه‌های تاسیسات زيربنايي از آورده مردم تامین می‌شد.

وی ادامه داد: در همین مدت کوتاه، تمام واحدهای مسکن مهر را با سرعت بیشتری اجرا کردیم در حالیکه برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی هیچ یک از این واحدها، از پول مردم هزینه نکردیم و غیرممکن است اجازه دهم این پروژه متوقف شود.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه دارم به مردم خدمت کنم ادامه داد: باید با مردم صادق باشیم؛ در این یک سال و نیم عمر دولت یازدهم برابر تمام پنج سال دولت گذشته که سنگ آن را به سینه می‌زنید در بخش مسکن مهر فعالیت شده است به طوریکه ۵۰ درصد فروش اقساطی در این مدت صورت گرفته است.  اگر به دنبال حل مسئله مسکن مهر هستیم، باید به دولت برای رفع این پیچیدگی کمک شود.

آخوندی درباره انتقاد به وی درباره بازدید از پروژه‌های مسکن مهر به تعداد کمتر از انگشتان دست گفت: قائم مقام بنده در امور مسکن مهر از کدام پروژه مسکن مهر بازدید نکرده است؟ تمام پروژه‌ها بازدید شده و در دولت یازدهم بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر که فاقد متقاضی بودند تعیین تکلیف شد.  

وزیر راه و شهرسازی خطاب به نمایندگان گفت: در این شرایط سخت بدون بودجه و امکانات در حال تکمیل پروژه‌ها هستیم و همه منابع وزارت راه و شهرسازی را برای تکمیل این پروژه به کار می‌گیریم.

آخوندی در پایان با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر «دولت و ملت؛ همدلی و همزبانی» گفت: باید به فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر همدلی توجه کنیم و من نیز به تمام تعهدات خود به مردم ایران پایبند هستم. /

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مجلس دسترسي مسکن مهر به تسهيلات خط اعتباري و صندوق توسعه ملی را متوقف کرد
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...