X
تاریخ انتشار: شنبه 16 اسفند 1399
ملاقات پاپ و آیت‌الله سیستانی اتفاقی نادر و مبارک در تاریخ ادیان

  ملاقات پاپ و آیت‌الله سیستانی اتفاقی نادر و مبارک در تاریخ ادیان

عباس آخوندی: دیدار مستقیم دو رهبر معنوی و دینی از شرق و غرب جهان پس از سده‌ها جنگ و خشونت به نام دین، به‌ویژه جنگ‌های صلیبی اقدامی نادر و مبارک در تاریخ ادیان و جهان است.
امتیاز: Article Rating

در حالی‌که هر دو رهبر فاقد حکومت ظاهری هستند بسیاری از حاکمان جهان پیرو آن دو می‌باشند از جمله بایدن رییس جمهور امریکا که کاتولیک است. پیام معنوی این دیدار بسیار فراتر از دیدارهای رسمی و معمول در جهان می‌باشد. به رسمیت شناختن یک‌دیگر، تساهل و رواداری میان پیروان ادیان و هم‌چنین، پرهیز از خشونت پیامی است که این دو رهبر با رفتار خود به دین‌مداران در جهان مخابره نمودند. در این ارتباط، باید امتیاز نخست را به پاپ فرانسیس داد که پیش‌قدم شد و باب این گفت‌وگو را در بالاترین سطح رهبری دینی در جهان گشود. بی‌گمان این افتخار به نام او در تاریخ ثبت خواهد شد. هم‌چنین، در مقام دوم، نحوه و سبک رهبری آیت‌الله سیستانی است که این فرصت و زمینه را فراهم ساخت که پاپ این ظرفیت را در ایشان شناسایی کند و به این اقدام مبادرت نماید.

باشد که این دیدار موجب شود که خشونت به‌نام دین محکوم شود و جهان گاهی به سوی آرامش، صلح و سلام که جان‌مایه‌ی پیام ادیان آسمانی است بردارد. واقعیت این است که هیچ‌چیز به اندازه‌ی جنگ موجبات فقر، فساد و خشونت را در جهان فراهم نمی‌آورد. شوربختانه، منطقه‌ی ما که به‌طور عمده سکونت‌گاه مسلمانان است، سال‌هاست که درگیر جنگ و منازعه می‌باشد. باشد که این دیدار افزون بر گفت‌وگوهای میان ادیانی، آغازی بر گفت‌وگوهای درون دینی نیز شود و خشونت به‌نام دین به هر شکل و بهانه محکوم گردد. مگر دفاع که حق مشروع تمام انسان‌هاست.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • ملاقات پاپ و آیت‌الله سیستانی اتفاقی نادر و مبارک در تاریخ ادیان
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...