X
تاریخ انتشار: چهارشنبه 06 اسفند 1393
پیام وزیر راه و شهرسازی به همایش مقررات ملی ساختمان

  پیام وزیر راه و شهرسازی به همایش مقررات ملی ساختمان

وزیر راه و شهرسازی در پیامی به ششمین همایش مقررات ملی ساختمان گفت: رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان، ایمنی، آسایش، صرفه اقتصادی فرد و جامعه و بهداشت مردم را تأمین می‌کند.
امتیاز: Article Rating

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن کامل پیام دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به همایش مقررات ملی ساختمان که صبح امروز در تالار حافظ شیراز برگزار شد، به شرح زیر است:

«تاریخ پنج هزار ساله مهندسی ایرانی در گذرگاه تمدن‌های جهانی با نام آوران بزرگی همچون خیام، رازی، بیرونی، خواجه نصیر الدین طوسی و بسیاری دیگر نقشی سازنده و سازگار با دگرگونی‌های مدنیت جهانی داشته است. فرصت را مغتنم می‌شمارم و زادروز دانشمند بزرگ ایران‌زمین خواجه نصیرالدین توسی و روز مهندسی را به همه شما حضار عزیز و مهندسین کشور تبریک می‌گویم.

برگزاری همایش مقررات ملی ساختمان که با عنوان مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها در شهر زیبا و تاریخی شیراز برگزار می‌شود، فرصت بسیار خوبی است تا مهندسان و دست‌اندرکاران حوزه مهندسی ساختمان در این خصوص با هم تبادل نظر کنند.

واقعیت این است که جامعه مهندسی ما اگر چه در سال‌های گذشته به پیشرفت‌های خوبی در بخش مهندسی ساختمان نائل آمده اما هنوز با اهداف عالی مقررات ملی ساختمان فاصله دارد. مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای از ضوابط و الزامات و بایدها و نبایدها ساخت و ساز است که با رعایت آنها ایمنی، آسایش، صرفه اقتصادی فرد و جامعه و بهداشت مردم تامین می‌شود. پرواضح است که با همه موفقیت‌های حاصله هنوز اهداف مهم مقررات ملی یعنی آسایش و صرفه اقتصادی فرد و جامعه به طور کامل و قابل انتظار محقق نشده است. پرداختن به موضوع مراقبت و نگهداری از ساختمان می‌تواند رسیدن به این اهداف را سرعت بخشد.

ساختمان‌ها به عنوان اصلی‌ترین سرمایه‌های مردم هر کشور محسوب می‌شوند. بدون تردید مراقبت از این سرمایه‌های ملی می‌تواند سالیانه میلیاردها ریال از هدر رفتن منابع ملی جلوگیری کند.

در حال حاضر ساختمان‌ها پس از اتمام کار و آغاز دوره بهره‌برداری از کنترل مهندسان خارج می‌شوند و مالکین و متصرفین خود ناچار به مراقبت و نگهداری از ساختمان هستند. در واحدهای کم‌حجم و ساختمان‌های کوچک نگرانی از مراقبت و نگهداری از ساختمان جدی است. امروزه با توسعه فناوری‌های نوین در صنعت ساختمان و کاربرد مصالح و روش‌های نوین ساخت و همچنین استفاده از سیستم‌های پیشرفته مکانیکی و برقی نیاز به مهارت‌های ویژه نگهداری و مراقبت از ساختمان نیز بیشتر شده است. اگرچه این پیشرفت‌ها هزینه‌های نگهداری را ممکن است افزایش دهد اما بدون شک در بلند‌مدت در ارتقای آسایش و صرفه اقتصادی ساخت تاثیر بالایی دارد.»

اشتراک گذاری
تصاویر
  • پیام وزیر راه و شهرسازی به همایش مقررات ملی ساختمان
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...