X
تاریخ انتشار: جمعه 21 شهریور 1399
کاهش داوطلبان رشته‌های ریاضی فیزیک در کشور

  کاهش داوطلبان رشته‌های ریاضی فیزیک در کشور

عباس آخوندی: روز گذشته در جلسه شورای عالی کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران جناب آقای دکتر پرویز جبه‌دار مارالانی استاد مسلم رشته برق اعلام کردند که میزان علاقمندی برای ورود به رشته‌های مرتبط با ریاضی و فیزیک و مهندسی در کشور رو به کاهش است.
امتیاز: Article Rating

این موضوع در بلندمدت بی‌گمان به سود کشور نیست و به رشد فناوری در کشور لطمه می‌زند. از بیش از 1146000 داوطلب کنکور سال جاری تنها 194823 نفر در گروه ریاضی و فیزیک بودند.
 

قاعدتا این موضوع دلیل‌های مختلفی دارد. پاره‌ای از آن باز می‌گردد به بازار خدمات مهندسی در کشور و رفاه مهندسان در مقایسه با سایر رشته‌ها. البته ساختار کلان اقتصاد، کوچک شدن اقتصاد واقعی نسبت به اقتصاد ملی و امکان کسب درآمد سرشار از طریق بازار خدمات مالی بدون درگیر شدن با فرایندهای سخت و پرمسئولیت تولید و اقتصاد مهندسی نیز احتمالا در این موضوع موثرند. ساختار اجتماعی و نحوه آموزش و نیز احتمالا سهمی در این فرایند کاهش گرایش به رشته‌های مهندسی دارند.

انجمن آموزش مهندسی ایران میزگردی برای بررسی علل موضوع با حضور برجستگان آموزش مهندسی، مدیریت آموزش و صنعت برای روز یک شنبه 23 شهریور ماه تدارک دیده که امیدوارم یافته‌های آن به کار سیاست‌گذاران ملی ایران بیاید.

برچسب ها: عباس آخوندی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • کاهش داوطلبان رشته‌های ریاضی فیزیک در کشور
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...