X
تاریخ انتشار: جمعه 25 مرداد 1398
مسئولیت در کانون فنی

  مسئولیت در کانون فنی

عباس آخوندی: دیروز (24/5/1398) در اولین نشست دوره‌ی پانزدهم شورای عالی کانون مهندسین فارغ‎التحصیل دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران هیات رئیسه‌ی شورا شورا به شرح زیر انتخاب شدند:
امتیاز: Article Rating

رییس: دکتر عباس آخوندی
نایب رییس اول: دکتر محمدکمراه‌ای
نایب رییس دوم: مهندس حبیب‌الله بیطرف
منشی: مهندس زینب حاجی‌حسینی

بی‌گمان، کانون فارغ‌التحصیلان فنی قدیمی‌ترین و بزرگترین کانون مهندسی مردم‌نهاد ایران با بیش از یازده‌هزار عضو در نقاط مختلف جهان است. فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی به‌عنوان اولین مدرسه‌ی مهندسی مدرن ایران و در تراز بین‌المللی در نوسازی و عمران و آبادانی ایران نقشی پیش‌تاز داشته‌اند. البته این نقش محدود به حوزه‌ی مهندسی نبوده، بلکه در حوزه‌ی سیاست، فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نیز مشهود است. از این رو، فارغ‌التحصیلان این دانشکده همواره مفتخر به آموزش دیدن در این مدرسه بوده و هستند و هر جای دنیا باشند، روزگارانی که در نیمکت‌های این دانشکده به دانشجویی مشغول بوده‌اند را از یاد نمی‌برند.

فعالیت در این کانون هم مایه‌ی مباهات است و هم چالش‌های خود را دارد. وجود مهندسانی از نسل‌های مختلف با سن‌هایی بالاتر از ۹۰ سال تا سن‌های ۲۲ سال، تنوع تجربه‌های زندگی آموزشی و حرفه‌ای، رویکردها و انتظارها را موجب می‌شود. این تنوع هم ثروت بزرگی است و هم دارای ظرفیت‌های تعارض‌های درونی است. ثروت است، به‌شرط آن‌که منجر به گفت‌وگوی بین نسلی شود. مایه‌ی تعارض است، اگر گفت‌وگو صورت نگیرد. این چالشی است که شورای عالی با آن روبه‌رو است و امیدورام که بتوانیم از تمام ظرفیت‌های ثروت‌آفرین آن استفاده نماییم و تعارض‌های احتمالی را مدیریت کنیم. به هر روی، کانون باید از جمله نهادهای پیش‌تاز در فهم موقعیت روز، تحول‌های فناورانه و رویکرد خلاق به سمت ایجاد فرصت برای نقش‌آفرینی نسل جدید باشد.

در جلسه دیروز گفت‌وشنیدهای مقدماتی سازنده‌ای در باره راهبرد شورا در این دوره و فعالیت‌های پیشینی که در این باره انجام‌شده صورت‌گرفت. از جمله توجه به دو آرمان پیشبرد مهندسی و توسعه‌ی ملی ایران در کنار توسعه‌ی ارتباط‌ و پیوند درون خانواده بزرگ فارغ‌التحصیلان فنی مورد تاکید قرار گرفت. آرمان‌های کانون که بسیار خوب تنظیم شده‌اند به شرح زیر می‌باشند:

۱- كانون عموم دانش‌‌آموختگان دانشكده فنی دانشگاه تهران و مركز ارتباط و پیوند میان آنان با ارائه مناسب‌ترین   برنامه‌های علمی، فرهنگی و رفاهی برای اعضا و خانواده‌هایشان و حمایت مادی و معنوی از دانشكده فنی ، به نحوی كه به عنوان مؤثرترین نهاد پشتیبان دانشكده و دانش‌آموختگان آن در جامعه شناخته شود.

۲- ركن معتبر و پیش‌گام اعتلای حرفه مهندسی وتوسعه نظام‌ها و تشكل‌های مهندسی كشور.

۳- نهاد كارشناس ، پیشرو و مؤثر و از اركان برجسته تصمیم‌سازی در فرایند شكوفائی صنعت، اقتصاد و توسعه پایدار كشور به نحوی كه در منظر افكار عمومی به ‌عنوان نماینده مترقی جامعه مهندسی از اعتبار ویژه‌ای برخوردار ‌باشد.

امیدوارم که کانون فارغ‌التحصیلان فنی به مدد تمام اعضای خود به مثابه‌ی یک نهاد مدنی مستقل از قدرت بتواند نقشی درخور و شأن دانشکده فنی در توسعه‌ی ملی و اعتلای مهندسی ایران داشته باشد.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مسئولیت در کانون فنی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...