X
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 26 اردیبهشت 1396
فردوسی تاریخ ایران را حفظ کرد

  فردوسی تاریخ ایران را حفظ کرد

عباس آخوندی: دیروز ۲۵ اردی‌بهشت‌ماه روز ملی فردوسی بود. لیکن هیاهو و غوغای میدان نبرد انتخابات موضوع را از یاد بسیاری برد. حق آن است که در چنین روزهایی یاد فردوسی در صدر قرار گیرد. مگر نه آنکه غرض و هدف از انتخابات توسعه ایران است؟
امتیاز: Article Rating

پس گرامیداشت یاد کسی که ایران را به یاد ما آورد برترین حقی است که باید ادا کنیم. بخاطر داشته باشیم که فردوسی تنها نه یک شخص است و نه تنها یک میهن‌پرست بلکه، وی یک حلقه از تاریخ ایران است که پیوستار تاریخ ایران راحفظ کرد.

 

این فردوسی حکیم بود که ایران کهن را به ایرانِ اسلام با حکمت و دانایی پیوند داد به نحوی که از ان هم‌افزایی ایران و اسلام برخاست تا پس از حدود هزار سال، مطهری شهید کتاب خدمات ایران و اسلام را بنویسد. انسان را نمی‌توان از تاریخ و خاستگاه او قطع کرد.

 

انسان بی‌تاریخ و بی‌سرزمین به هیچ چیز تعلق ندارد و هر لحظه به سودایی همه‌چیز را سودا می‌کند. دریغ و صد دریغ که آنچه کمتر در این روزها از آن یاد می‌شود، ایران است. این همه رقابت و ستیز برای چیست؟ اگر ایران و ایرانیان نباشند، شما نماینده چه هویت و سرزمینی هستید؟

 

هیچ می‌دانید با این تخمِ کینی که در حال پاچیدن آن هستید، دیوارِ باغ ایران را خواهید انداخت و دل و پشت ایرانیان را خواهید شکست. چه جای تاسف دارد که کسانی که از خراسان به میدان آمده‌اند، با حکیم توس چنین بیگانه‌اند.

 

ولی باز، ما به یاد ایران تیغ رأیمان را بکار خواهیم گرفت. سپاس از دوست عزیزم مهندس هاشمی طبا که با ایران شروع کرد و با ایران ختم کرد. و باز سپاس از جهانگیری عزیز که در مناظره‌ها یاد ایران را گرامی می‌داشت و سپاس از روحانی که با شعار دوباره ایران به میدان آمد.

 

 

که ایران چو باغی است خرم بهار شکفته همیشه گل کامکار

 

اگر بفکنی خیره دیوار باغ چه باغ و چه دشت و چه دریا، چه راغ

 

نگر تا که دیوار او نفکنی دل و پشت ایرانیان نشکنی

 

کز آن پس بود غارت و تاختن خروش سواران و کین آختن

 

زن و کودک و بوم ایرانیان به اندیشه بد منه در میان

 

http://news.mrud.ir/news/38622

اشتراک گذاری
تصاویر
  • فردوسی تاریخ ایران را حفظ کرد
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...