X
تاریخ انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398
خروج نیروهای امریکا از عراق و ادعای واهی دریافت غرامت

  خروج نیروهای امریکا از عراق و ادعای واهی دریافت غرامت

عباس آخوندی: گزارش "آینده نامعلوم آمریکا در خاورمیانه" در روزنامه دنیای اقتصاد توجهم را جلب کرد و به دقت آن را مطالعه کردم. در گزارش آمده‌بود که "در هر حال، خروج آمریکا از عراق آن‌چنان هم ساده نیست.
امتیاز: Article Rating

جناب آقای دکتر میرزاخانی
سردبیر محترم روزنامه دنیای اقتصاد  

موضوع: تصحیح رقم جبران خسارت یک تریلیون و ۲۲۰میلیارد دلار از سوی عراق به امریکا در صورت خارج ساختن نیروهای امریکا از عراق

با سلام 

گزارش "آینده نامعلوم آمریکا در خاورمیانه" که در شماره ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۸ آن روزنامه وزین انتشار یافت، توجهم را جلب کرد و به دقت آن را مطالعه کردم. در گزارش آمده‌بود که "در هر حال، خروج آمریکا از عراق آن‌چنان هم ساده نیست.

عراق برای اخراج آمریکا باید یک تریلیون و ۲۲۰ میلیارد دلار بپردازد. بنابر توافق‌نامه‌ امنیتی بین عراق و آمریکا که در سال ۲۰۰۷ میلادی امضا شد، اگر عراق از توافق مذکور عدول کند و آمریکا را ناچار به خروج از این کشور کند باید به این کشور یک تریلیون و ۲۲۰میلیارد دلار بپردازد.

توافق‌نامه‌ مذکور در سال ۲۰۰۹ نیز مورد تجدیدنظر قرار گرفت و بندهایی به آن اضافه شد". هم‌چنین نقل قولی از ترامپ آمده‌بود مبنی بر این‌که "ما در آنجا عراق یک پایگاه هوایی بسیار استثنایی و گران‌قیمت داریم. ساخت آن میلیاردها دلار هزینه برده است... ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم؛ مگر اینکه پول آن به ما پرداخت شود" 

رقم مذکور خیلی غیر عادی به نظرم رسید. از این‌رو، در صدد برآمدم که در باره صحّت آن جستجو نمایم. در جستجوی اولیه به لینک تلگرامی زیر رسیدم:

https://telegra.ph/Con-01-08
(النص القانوني منقول من موقع الامانه العامه لمجلس الوزراء)

در این متن، عراق هیچ تعهد مالی به امریکا نخواهد داشت و کاملا با متن انتشار یافته در تعارض است. البته، من نمی‌توانم بگویم که این تمام واقعیّت معاهده‌ی امنیتی بین امریکا و عراق است. ولی، تا آنجایی که بررسی کرده‌ام، متن ناصحیحی نیست. به هر روی، به نظر می‌رسد که امریکایی‌ها در پی راه‌اندازی یک جنگ روانی هستند که باید به این نکته توجه شود. ادعای ترامپ نیز ضمن اینکه فاقد ارزش حقوقی است، ناظر بر این است که دستِ‌کم اگر قراردادی مبتنی بر جبران مالی وجود بین امریکا و عراق وجود دارد، او از آن ناآگاه است.

ولی، به‌نظر می‌رسد که چنین توافقی اساسا وجود نداشته و ندارد وگرنه او به آن استناد می‌کرد و آن سخن بی‌مبنا را بیان نمی‌داشت. حیدر العبادی نخست‌وزیر مستعفی عراق نیز اعلام کرد که درخواست غرامت بابت تاسیسات امریکایی در عراق هیچ مبنای حقوقی ندارد. به هر روی، خواهشمندم موضوع را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را در همان روزنامه به اطلاع عموم برسانید. 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • خروج نیروهای امریکا از عراق و ادعای واهی دریافت غرامت
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...