X

(آرشیو ماه دی 1397)

کدام ناسیونالیسم؟
گزارش سمینار«ناسیونالیسم ایرانی» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
در تاریخ معاصر جوامع بحث‌ها و نقد و نظرهای بسیاری درخصوص هویت و ملیت مطرح شده است. به بیانی دیگر، مسأله هویت ملی از مهم‌ترین مسائل و چالش‌های دولت‌ها و نیز روشنفکران هر جامعه در طول تاریخ بوده است؛ حکومت‌ها، همواره نیازمند ایجاد و تقویت یک هویت واحد ملی برای متحد کردن مردمان سرزمین تحت فرمان خود بو...
دوشنبه، 01 بهمن 1397 - 14:41
اتاق‌ِ بازرگانی، انجمن‌های حرفه‌ای و فرجام برجام و FATF
عباس آخوندی: برجام یک موافقت‌نامه امنیتی بود و با FATF تکمیل می‌شد و سودمندی تجاری می‌یافت. نحوه طرح مساله برجام و FATF در رسانه و برخی مرجع‌های رسمی مغلطه‌آمیز است و ایران را به سمت انسداد سوق می‌دهد.
یکشنبه، 30 دی 1397 - 10:07
خدمتی برای سرزمینم
حامدمظاهریان: با شروع دولت یازدهم که با رای و خواست مردم به "تغییر" به قدرت رسید، من نیز در کنار گروه گسترده ای از متخصصان برای همکاری با دولتی که تدبیر و امید را سرلوحه کار خود قرار داده بود مشتاقانه به استقبال آمدم.
ﺳﻪشنبه، 25 دی 1397 - 14:55
مردم و توسعه به روایت دکتر محمود زند مقدم
عباس آخوندی: این شانس را داشتم که در مراسم بزرگداشت دکتر محمود زند مقدم راوی حکایت بلوچ شرکت کنم.
دوشنبه، 24 دی 1397 - 17:21
اتاق بازرگانی و هویت مستقلِ آن از دولت و اعضای خود
عباس آخوندی: یادداشت امروز آقای سلطانی تحت عنوان گام برداشتن در مسیر باد حاوی نکات ارزشمندی بود.
شنبه، 22 دی 1397 - 13:14
 گام برداشتن در مسیر تندباد
پدرام سلطانی*: 9 سال پیش برای نخستین بار حاصل چند سال مطالعه و مداقه خود در تاریخ و روند تکوین اتاق‌های بازرگانی در دنیا را منتشر کردم. در آن زمان اتاق‌ها را به سه نسل در فرآیند تاریخی جنبش اتاق‌ها تقسیم کرده بودم.
شنبه، 22 دی 1397 - 08:21
رویکرد تمدنی و امنیت و صلح در منطقه
عباس آخوندي: دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت سه سیاست اصلی ج.ا.ا امنیت دسته جمعی دولت‌های منطقه، عدم تجزیه و تغییر مرزها و مخالفت با حضور خارجی است. این در چارچوب جغرافیای‌ سیاسی تمدنی‌ ایران قابل تحقق است.
دوشنبه، 17 دی 1397 - 17:12
پشت‌پرده اتهام ۱۳۰ شرکت آخوندی
وزیر سابق راه و شهرسازی چند ماه پس از مطرح شدن ادعایی از سوی یکی از نمایندگان مجلس در رابطه با فعالیت شرکت‌های او توضیحاتی درباره چگونگی شکل‌گیری این ادعا مطرح کرد و ضمن تکذیب این ادعا خواستار عذرخواهی رسمی از سوی وی شد.
ﺳﻪشنبه، 11 دی 1397 - 15:38
عقب‌گردِ روشنفکران در ایران | تکنولوژی ما را فریفت
عباس آخوندی معتقد است که روشنفکران ایرانی در پرسش‌گری، حرکتی رو به عقب داشتند و نتوانستند که با طرح دقیق پرسش از مسائل بنیادین ایران، رابطه دقیقی میان معرفت‌شناسی انباشه شده ایران، با تکنولوژی برقرار سازند.
یکشنبه، 09 دی 1397 - 15:45
آیا ما دوست داریم که فریب بخوریم؟
عباس آخوندی: در یادداشتی زیر پست اینستاگرامیِ درباره نمایش خانه برناردا آلبا به کارگردانی اقای دکتر علی رفیعی، آقای محترمی از روی کنایه نوشته‌بود: «خوبه که تو جامعه فقرزده امروز ما هنوز وزرایی داریم که در لطافت طبع به تئاتر می‌نشینند...»
شنبه، 08 دی 1397 - 17:31
صفحه 1 از 2ابتدا   قبلی   [1]  2  بعدی   انتها   
تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...