X

سخن اندیشه وران

پانداها می‌توانند پرواز کنند؟
سوخت رشد اقتصادی چین رو به اتمام است
شادی آذری: نشریه انگلیسی اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد شماره این هفته خود را به لزوم شکل‌گیری اصلاحات اقتصادی در چین اختصاص داده و به این نکته اشاره کرده است که این اصلاحات برای آرام‌سازی جو جنگ تجاری با آمریکا و ثروتمندتر شدن چین ضروری است.
شنبه، 04 اسفند 1397 - 09:03
غیبت مفهوم ایران در پروژه فیرحی
روح الله اسلامی*: ایران همین جایی است که ایستاده‌ایم و کتاب‏ های علمی تاریخی، نسخه‏ های اندیشه‏ ای عهد باستان و بناها و آثار و کتیبه ‏هایی که هر روز هم بر کشفیات آن افزوده می‏ گردد جای هیچ گونه انکار و نفی را باقی نمی‏ گذارد.
پنجشنبه، 25 بهمن 1397 - 14:27
کارویژه ضد رسانه چیست؟
محمدحافظ حکمی: در اوایل هزاره جدید و با جان گرفتن ابزارهای نوین ارتباطی، انتظار عمومی از عصر شبکه و اینترنت آن بود که «حقیقت» آشکارتر و رساتر از همیشه تاریخ به گوش انسان‌های مشتاق برسد و بساط سانسور و تحریف و دروغ برچیده شود.
چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 16:04
استتار روشنفکری در غیابِ خودآگاهیِ کل
نقدی بر جزوۀ «روشنفکری: آگاهی کاذب و ایدئولوژی»
امیر برهان: آنکس که خود را عمیق می داند، تلاش می‌کند که واضح و شفاف باشد. آنکس که می‌خواهد در نگاه توده مردم عمیق به نظر آید تلاش می‌کند که مبهم و کدر باشد.
چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 13:07
آفرین نامه
حامد روشنی راد: بوشکورِ بلخی از مهمترین و نخستین آثار حکمی و اخلاقیِ پارسی است که به نوحِ سامانی اهداء شده و عمیقاً متأثر از اندیشۀ ارسطویی و افلاطونیِ ایرانی خصوصاً در اخلاق است.
چهارشنبه، 24 بهمن 1397 - 12:58
صفحه 12 از 14ابتدا   قبلی   5  6  7  8  9  10  11  [12]  13  14  بعدی   انتها   
تگ ها
تگ ها

درباره من

من عباس آخوندی شهروند ایرانم. به گواهی شناسنامه در 16خرداد1336 چشم به‌دنیا گشودم. خانواده‌ی من از دو سوی از روحانیان به‌نام بودند. پدرم شادروان شیخ علی آخوندی که نسب به آخوندی‌های یزد می‌برد، زاده‌ی مشهد و روحانی مجتهد و از ناشران به‌نام کتاب در حوزه‌ی دین بود. البته که خاندان آخوندی در حوزه‌ی نشر ریشه‌ای دیرینه دارند و چندین نسل بدین حرفه مشغول بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنان هستند. مادرم کبری امینی زاده‌ی تبریز اولین فرزند مرحوم علامه امینی (ره) بود. گفتن از امینی جایی در این خود‌نگاشت ندارد. ادامه مطلب...